Борбата меѓу Тајсон и Џонс заврши нерешено

by Fokus

Во Лос Анџелес ноќеска се водеше борба помеѓу две легенди во боксот, Мајк Тајсон и Рој Џонс. Борбата траеше осум рунди и заврши без победник.

Борбата се одвиваше според посебни правила: секоја од 8-те рунди траеше по две минути. Ракавиците беа поголеми од вообичаените ракавици, со тежина од 12 унци. Боксерите се бореа без заштитни кациги, иако првично беше планирано тие да влезат во рингот облечени во нив. Немаше официјални судии во оваа борба и првично немаше нокаут (иако организаторите ја потврдија забраната за тоа). Борбата требаше да се прекине ако некој од борците има расекотина.

Надоместоците за борбата, не сметајќи ги добивките од продажбата на платени преноси и рекламирање, за двајцата боксери се по еден милион долари.

Педесет и едногодишниот Џонс претходниот меч го имаше во февруари 2018 година, победувајќи го на поени во десет рунди Скот Сигмон, додека 54-годишниот Тајсон не настапувал на официјално ниво од јуни 2005 година кога загуби од Кевин Мекбрајд.

 

Поврзани новости