Бојкотот на ВМРО-ДПМНЕ во Собрание продолжува

by fokus

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не се враќаат во Собрание. Партискиот врв на ВМРО-ДПМНЕ на денешниот координативен состанок донел одлука пратеничката група да не присуствува на денешните собраниски седници.

Одлуката официјално ќе ја соопшти новоизбраниот лидер, Христијан Мицкоски, на прес конференција пред Собранието.

На пленарни седници парламентот денеска меѓу другото ќе одлучува за Законот за јазици и за изборот на уставни судии.

Поврзани новости