Близок соработник на Си стана нов премиер на Кина

by Фокус

Ли Кианг, кој се смета за еден од најблиските и доверливи луѓе на претседателот Си Џинпинг, е именуван за нов премиер на Кина.

Ли, поранешен шеф на Шангајската Комунистичка партија, ќе го замени Ли Кечијанг, кој заминува во пензија по два мандати од пет години.

Ли Кианг (63) е близок сојузник на Си и работеше како негов шеф на кабинет помеѓу 2004 и 2007 година, кога Си беше секретар на провинциската партија на провинцијата Жеџијанг во источна Кина.

Поврзани новости