Берлин бара градење на доверба меѓу Македонија и Грција

by Фокус 21:18
21:18

Според грчкиот весник „Катимерини“, Берлин стои зад барањето на Грција за усвојување на мерки за градење на доверба со Македонија. За таа цел треба да се формира и комитет на високо ниво меѓу двете држави, објави  „Катимерини“ повикувајќи се на дипломатски извори, пренесува телевизија Алфа.

„Според истите извори, Атина има добиено уверување од Скопје оти ја прифаќа дебатата и оти тие се обврзале дека нема да стават на маса други прашања, на пример, прашањето за малцинствата, и поради тоа постои позитивен одзив од Алексис Ципрас и Никос Коѕиас“,  пишува грчкиот весник.

- Advertisements -

Тема на преговорите би била елиминирање на иредентизмот кој, според грчката страна, го има во официјалната политика на Македонија. Според „Катимерини“, македонската страна наводно, ги прифатила овие преговори.

Поврзани новости