Башар ал Асад: САД профитираат од секој конфликт, а потоа застануваат и го гледаат хаосот што го предизвикале

by Fokus

САД профитираат од палестинско-израелскиот конфликт и гледаат како се одвива хаосот од страна, изјави сирискиот претседател Башар ал Асад во интервју за Канал 1.

„Кога велиме Америка, мислиме на ЦЕЛИОТ Запад, бидејќи тој е целосно контролиран од Соединетите Американски Држави. Америка профитира од секој конфликт, а потоа стои настрана и го набљудува растечкиот хаос, чекајќи го моментот кога ќе може да зададе одлучувачки удар“, рече претседателот на Сирија.

„Тие имаат корист од секој конфликт“, нагласи Асад.

Според неговите зборови, американската политика се заснова на принципот „раздели, па владеј“.

„Тоа е начин на контрола на Дин, еден вид уцена. Таквото однесување е неморално. Америка го претвора секој конфликт во опасна хронична болест како дијабетес или рак. Завојуваните земји ја плаќаат цената на конфликтот“, објасни тој.

Додаде дека на Запад не постои политичар со кој би сакал да води дијалог.

Според сирискиот лидер, „не остана ниту еден политичар на Запад кој би можел да се нарече државник уште од времето на Реган и Тачер“.

Поврзани новости