Атанасовски: ДУИ првпат чувствува дека може да има некој сериозен противник на овие избори

by Fokus

Политичките аналитичари очекуваат Зијадин Села да се приклучи на т.н Европски фронт на Ахмети, затоа што друга опција нема и бидејќи не може самостојно да кандидира листи.

– Нема никаква предизборна математика Села да настапи сам и логично е дека тој би се приклучил кон фронтот на Ахмети, каде што веќе како што гледаме тој фронт се проширува и ДУИ првпат по 2006 година прави широка коалиција. За волја на вистината со некои мали партии внатре, но тоа што е новина е тоа што турска и ромска партија за првпат се приклучуваат на една таква коалиција, кои традиционално биле во коалиција со СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ. Идејата на Ахмети е да го прошири гласачкото тело или потенцијалот за собирање гласови не само кај Албанците, туку надминувајќи ја и етничката припадност – вели аналитичарот Сефер Селими во Топ Тема на тв Телма.

Според аналитичарот, Благојче Атанасовски, ДУИ за првпат чувствува дека може да има некој сериозен противник на овие избори.

– Од ДУИ сфатија дека тоа обединување кај етничко албанската опозиција може да претставува проблем бидејќи ниту еден глас нема да изгори, што се вели по изборна единици, и затоа тргна во создавање на тој фронт. Мислам дека во наредните неколку денови Села, кој беше лидер на АА и главен опозиционер на ДУИ ќе мора да калкулира да се приклучи на коалицијата предводена токму од ДУИ, бидејќи друга опција нема – вели Атанасовски.

Поврзани новости