Албанија ќе добие помош за справување со кризата, соопшти Фон дер Лајен

by Fokus

Итна буџетска помош од 80 милиони евра во јануари ќе бидат достапни за албанската Влада за справувањето со енергетската криза, изјави во Тирана претседателката на Европската Комисија Урсула Фон дер Лајаен на заедничката прес-конференцијата со албанскиот премиер Еди Рама.

-Одлучивме дека единствениот одговор до кој можеме да дојдеме е преку единство и солидарност. Ние сме дел од енергетска унија и затоа предлагаме пакет за поддршка на енергијата во Западен Балкан за да помогнеме во ублажувањето на високите цени на енергијата за бизнисите, семејствата и граѓаните. Станува збор за грант од 80 милиони евра, што ќе дојде во јануари. Вториот дел од поддршката ќе биде на среден и на долг рок. Станува збор за 500 милиони евра грантови за инвестирање во енергетската инфраструктура низ целиот регион, рече таа.

Поврзани новости