Ахмети вели премиерите, Договорот вели дека министрите ќе го стават потписот

by fokus 00:07
00:07

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, во вечерашното интервју за приштинската телевизија Т7, најави дека договорот меѓу Атина и Скопје ќе биде потпишан во сабота, јавува дописникот на МИА од Приштина.

Договорот ќе го потпишат премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во присуство на највисоки претставници на Европската унија, рече Ахмети, не прецизирајќи каде ќе се случи потпишувањето. За разлика од тврдењето на Ахмети, во целосниот Договор кој вечерва го објави Катимерини, стои дека тој ќе биде потпишан од министрите за надворешни работи на двете земји.

- Advertisements -

Лидерот на албанската партија која е на власт во македонската Влада рече дека во процесот на преговорите меѓу Скопје и Атина имало неколку опции за името на државата, но дека „Република Северна Македонија“ е конечната која е договорена меѓу двете влади и која ја прифати и албанскиот фактор во земјата.

Поврзани новости