Ахмети: Треба да се разгледаат сите аспекти на Деловникот за избор за нова влада

by fokus 11:35
11:35

ДУИ вчера донесе одлука да оди во влада со СДСМ откако како што рекоа ги исцрпиле сите опции во дискусијата на Централното претседателство. По донесување на одлуката, Али Ахмети во изјава за Телевизија 24 рече дека сега треба да се разгледаат сите аспекти на Уставот и на деловникот на Собранието во однос на изборот на новата влада.

-Прашањата за избор на влада во Собранието и за негов претседател ги регулира Уставот и деловникот на Собранието и тие треба да се разгледаат. Сите што ја дале поддршката за новиот мандат тоа го направиле со слободна волја и не верувам дека некој ќе се повлече, рече Ахмети.

- Advertisements -
Banner Renault 300x250

Тој истакна дека ДУИ не тактизирала во однос на донесувањето на одлуката да поддржи влада предводена од СДСМ, зашто, како што рече, во меѓувреме се воделе дебати по разни прашања и смета дека локалните избори не треба да се одложат и треба да се одржат во мај.

Поврзани новости