Ахмети: Одличен компромис не постои, ги уверувам граѓаните дека вака се гради иднината

by fokus

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во вечерашното гостување на Канал 5 рече дека компромисот кој беше постигнат со Грција е најдобар можен компромис.

-Компромисот не ги задоволува страните, ама подобар компромис од ова нема. Мислам дека властите опкажа храбрсот и државотрворност бидејќи запечатија големи работи кои се однесуваат на историјата, на минатато на македонската нација, но и за иднината. Одличен компромис не постои, страните остануваат незадоволни. Ние сме избрани да донесеме одлуки, ние сме избрани да преговвараме. Ги уверувам сите граѓани дека целта е благородна, висока и вака се гради иднината, вели Ахмети.

Поврзани новости