Адвокатот на Јанева, Кадиев: Изјавата на Русковска е недолична!

by fokus 10:29
10:29

Адвокатот на Катица Јанева, Дељо Кадиев, е затекнат од изјавата на обвинителката Вилма Русковска која најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука обвинетата да оди во куќен притвор.

-Недолична е изјавата на шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција. И обвинителството е странка во постапката, како и ние бранителите, па затоа не треба да ја коментира судската одлука на овој начин. Зарем за сите досегашни решенија со кои се удоволуваше на обвинителството и притворот се продолжуваше, ние да велиме дека биле криминални одлуки, вели адвокатот Кадиев за „Фокус“.

- Advertising -

Тој додава дека Јанева се држела во притвор по секоја цена, иако тоа нанело штета на истрагата.

-Јанева се држеше во притвор дури на штета на истрагата, бидејќи во спротивно таа можеше да се води 18 месеци, а не како сега само три, по што истата е недовршена. Имаме недовршени вештачења, наредби…, додава Кадеиев, кој вели дека обвинителката реагирала и зошто не е прифатена гаранцијата.

-И оваа забелешка не ми е јасна, зошто обвинителката даде негативно мислење и за гаранцијата. Ние ќе бевме пресреќни доколку ја прифатеа гаранцијата, бидејќи и куќниот притвор е притвор, вели Кадиев.

Во моментот во Апелациониот суд се оддржува колегиум на кој се разгледува заканата од обвинителката Русковска, по што најавуваат официјално соопштение.

Валентина Вурмо

 

Поврзани новости