600 затвореници не можеле да гласаат

by fokus 19:16
19:16

Повеќе од 600 односно 30 проценти од затворениците не можеле да го остварат своето право на глас, бидејќи немале важечки биометриски документи.
Проблемот настанал при организација на продолжување на рокот на важност на личните карти, при што институциите вината си ја префрлале едни на други, јавува Tелма.

Од затворот велат дека оваа година на овие избори има дури и повеќе затвореници насписокот во споредба со претхоните кога имало само 500 гласачи.

- Advertisements -

Поврзани новости