ВМРО-ДПМНЕ ќе бара политичка и кривична одговорност од Џафери

by fokus

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара политичка и кривична одговорност од претседателот на Собранието, Талат Џафери. Според нив, тој ја узурпирал и злоупотребил функцијата.

Од партијата велат дека никогаш нема да го прифатат законот за употреба на јазиците, бидејќи тој, според нив, е неуставен а непотпишувањето на указот од претседателот на државата е гест во одбрана на државата.

 

Поврзани новости