Притвор за шестмина од уапсените 17 затворски полицајци

by fokus

Судија на претходна постапка денеска им одреди притвор на шестмина од 17-те уапсени затворски полицајци во ,,Идризово”, велат од Кривичниот суд за ,,Фокус”

За останатите Обвинителството бара да се одредат мерки на претпазливост.

Од обвинителството денеска појаснија дека чуварите се осомничени за бегство на затвореник.

-Според дејствијата опишани во диспозитивот на Наредбата за спроведување на истражна постапка, на 26.10.2023 година во приватна здравствена установа во Скопје, петмината осомничени – затворски полицајци при КПУ – КПД Идризово Скопје, како група, со умисла помогнати од шестиот осомничен затворски полицаец – приправник, овозможиле бегство на лице осудено за кривично дело „Убиство“ по чл.123 ст.1 од КЗ. Додека осуденото лице било на медицински третман, согласно прописите било обезбедувано од затворската полиција на КПУ-КПД Идризово. Критичниот ден со придружба на двајца осомничени затворски полицајци, лицето се упатило во просторијата за пушење во непосредна близина на болницата. Таму, заедно со придружбата поминало околу половина час, по што осомничените затворски службеници заминале, овозможувајќи му на осуденикот да излезе од просторијата и со ПМВ да се даде во бегство. Осомничените не го пријавиле бегството кај непосредните старешини во КПУ- КПД Идризово, ниту тоа го сториле осомничените од втората смена, туку седеле без осуденото лице во празниот апартман во болницата каде биле затекнати од полициски службеници од ЕИП при МВР-СВР Скопје, велат од обвинителството.

Како што веќе објави ,,Фокус“, затвореникот на кој му било дозволено да избега е Зулќуфли Нуредини, познат под прекарот Репки.

Поврзани новости