185 тони сол фрлени на булеварите во Скопје

by Фокус 11:40
11:40

Во изминатото деноноќие, екипите на зимската служба на Град Скопје фрлиле 185 тони сол на градските улици и булевари поради ледениот дожд и за спречување на појавата на голомразица, информираат од Град Скопје.

-Потсетуваме дека во надлежност на Град Скопје се булеварите и одредени градски улици, а преостанатите улици се во надлежност на општините и тие се задолжени за нивно чистење и одржување. Апелираме до граѓаните, куќните совети и сопствениците на деловните објекти да се придржуваат до законската обврска за чистење на снегот од приодите до нивните објекти. се вели во соопштението на Град Скопје.

- Advertisements -

Екипите на зимската служба интервенирале на критичните точки односно на сите мостови, клучки, надвозници, подвозници и високите зони кон Водно, Пржино, Железара, како и на сите други таканаречени „црни точки“ во градот.

Поврзани новости