Неделникот Република повеќе нема да излегува – ваква вест добиле вработените, на кои, според информации на Фокус, им било соопштено дека новинарите ќе останат да работат на интернет-сајтот, додека останатите ќе останат без работа.

Сопственик на Република беше Иресине лимитед од офшор зоната Белизе, но оваа компанија минатата 2016 година излезе од сопствеништвото на неделникот и порталот па газда стана дотогашниот директор Доне Доневски.

Доневски остана недостапен за коментар.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.