Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, дознава Макфакс.

Според информациите на медиумот, Кривичниот совет треба да го преиспита решението што вчера го доби судијката Даниела Димовска, која го пушти Кочан на слобода со гаранција од околу еден милион евра. На бизнисменот му е одземен пасошот.

Рокот во кој Кривичниот совет треба да одлучи е 48 часа.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.