Мето Петровски, кој вчера беше пријавен за исчезнат, пронајден жив и здрав, информираат неговите пријатели и семејството.

Петровски пред два дена се изгубил во трговскиот центар „Лептокарија“ во Карпош. Тој боледува Алцхајмерова болест и постојано е со придружник, но се оддалечил незабележано.

Мето Петровски беше долгогодишен режисер на документарни филмови во МТВ, добитник на повеќе домашни и меѓународни награди и признанија за својата 50-годишна творечка дејност.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.