Помошник-министерот во МВР, Ѓоко Поповски денеска ќе седне на обвинителна клупа за случајот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство за набавка  на 300 возила за полицијата.

Претходно, Апелација одлучи Поповски да не оди во притвор, а притоа ја одби и неговата жалба да му биде одземен пасошот, па тој мора еднаш неделно да се јавува во судот и не да смее да ја напушта земјата.

Советот за оценка на обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1 го одби приговорот на одбраната на обвинетиот Ѓоко Поповски во предметот „Триста“ и во целост го прифати обвинителниот акт на СЈО против него.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.