Многумина беа изненадени од начинот на кој поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ синоќа пред ДИК „ја бранеа победата“. Хајлајт на вечерта беше вртењето оро на „гневниот народ“ пред Државната изборна комисија.

Ако се земе предвид дека партијата на власт организираше протести и контрапротести, давајќи им директива на своите членови каде да се појават и да протестираат, случувањата вчера пред ДИК беа по слична директива „Ќе дојдете и оро ќе играте“.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.