Жан Клод Јункер и Могерини доаѓаат во посета на Македонија

by fokus

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер ќе ја посети Македонија на крајот на февруари.

Во март, пак, се очекува земјава да ја посети и високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини.

Нивната посета се толкува како поддршка на процесот околу решавање на спорот околу името со Грција и почетоците на преговори за интеграција во ЕУ.

Поврзани новости