Земјотрес од пет степени регистриран во Грција

by Fokus

Земјотрес со јачина од пет степени според Рихтер беше регистриран во Коринскиот канал, кусо по еден часот по полноќ по локално време, јави дописничката на МИА од Атина.

Земјотрес беше почувствуван во повеќе делови на земјата, како и во Атина.

Епицентарот, според Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија во Атина, бил во морскиот дел, југоисточно од градот Галаксиди.

Поврзани новости