(Видео) Застрелан словачкиот премиер Роберт Фицо

by Fokus

Словачкиот премиер Роберт Фицо е ранет во пукотница пред зградата на Владата, откако ја напуштил зградата по завршувањето на седницата.

Се слушнале неколку истрели, јавуваат новинари од местото на настанот.

Тој бил префрлен во болница, а полицијата го привела неговиот наводен напаѓач.

Состанокот се одржа во Хандлова, град кој се наоѓа на околу 180 километри североисточно од Братислава.

Поврзани новости