Заложничка драма во Германија, киднаперите бараат милионски откуп

by Fokus

Во тек е заложничка драма во аптека во германскиот град Карлсруе, а полицијата го има опколено дел од градот.

Од тактички причини полицијата одбива да каже колку лица се наоѓаат во аптеките, но потврдуваат дека се во контакт со киднаперите.

Германските медиуми известуваат дека киднаперите бараат едноцифрен милионски износ.

Според властите, заложничката драма почнала во 16.30 часот. Полицијата ги повика граѓаните да го избегнуваат овој дел од градот, а на локалните продавници им е наредено да ги затворат вратите.

Поврзани новости