Захариева: ВМРО-ДПМНЕ немаше ништо против заедничко славење на празници

by fokus

Бугарија станува најголемиот партнер на Македонија на патот кон НАТО и Европската Унија, порача во интервју за телевизија 24 и порталот Фактор, Екатерина Захариева, министер за надворешни работи на Бугарија.

Захариева вели – дека и покрај големиот отпор што постои кај опозцијата во Македoнија сепак, ниту Груевски, ниту Иванов немале против заеднипчко славење на историјата, всусшност со ВМРО-ДПМНЕ беше завршен 90 отсто од договорот, владата на СДСМ само го финализираше започнатото.

Поврзани новости