Заев: Прагот од два отсто за независните кандидати ќе биде намален

by Fokus

Секако дека не се плашиме од независни листи рече денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања поврзани со предлог измените на Изборниот законик кои се во собраниска процедура и во нив се предвидува за независните кандидати да може да учествуваат на избори да мора да соберат потписи од два отсто од гласачите запишани во општинскиот избирачки список. Тој најави дека тие предлог измени ќе бидат тргнати од предложените законски измени.

-Вчера поминав цел дел во парламентот и ги слушнав пратениците буквално од сите пратенички групи, укажувањата од стручната јавност се прифатливи и верувам дека веќе е изнајдено решение. Изборниот законик ќе биде согласно укажувањата кои стигнаа и од експертската јавност, но и од помалубројните партии заради тоа што тие оценија дека не е коректно поголемите партии да го определуваат прагот за неопходен број собрани потписи за поднесување на независните листи. Видов дека има амбиент и ќе биде намален прагот од два отсто, веројатно на еден отсто или можеби и укинат. Како ќе одлучат пратениците, јас како политичар тоа ќе го поддржам, рече Заев.

Претседателот Стево Пендаровски вчера брифираше дека нема да ги потпише измените на Изборниот законик во сегашната форма, пред сè поради двата проценти праг наменети за независни кандидати на претстојните локални избори, кои треба да се одржат на 17 октомври.

Според вака предложените измени кои се во собраниска процедура на пример ако на последните локални избори во 2017 година во избирачкиот список во град Скопје имаше запишано 461.312 гласачи би значело дека за некој независен кандидат да се натпреварува ќе треба да собере 9.226 потписи, а според постојните правила за ваков потег досега беа потребни 1000 потписи.

Поврзани новости