Заев: Јункер вети сериозни пари за инфраструктура на Западниот Балкан

by fokus

По завршувањето на работната средба меѓу лидерите на земјите членки на Западен Балкан со Претседателот на Европската Комисија Жан Клод Јункер, со високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ Фредерика Могерини и со еврокомесарот Јоханес Хан, премиерот Зоран Заев изјави дека Јункер ветил сериозна поддршка за инфраструктирни проекти на Западен Балкан.

-Денеска беше едно споделено задоволство, помеѓу мене, премиерите на Западен Балкан, преку гостопримството на Бугарија и претседателот Бојко Борисов, да направиме едно резиме, со претседателот Јункер, со високата претставничка Могерини и со комесарот Хан, за заклучоците од посетата, севкупниот амбиент, и секако да разговараме за перспективите на Република Македонија и на целиот Западен Балкан. Задоволен сум што во своите заклучоци, претседателот Јункер вети сериозна инфраструктурна поддршка, односно пари за инфраструктурни проекти што треба да го поврзат Западниот Балкан меѓу себе и со целиот овој регион. Зборувавме за милијарди евра, пари кои се однесуваат и на коридорите и на севкупната поврзаност, изјави премиерот Заев.

Поврзани новости