Заев: Груевски го приморува Јанакиески да постапи незаконски!

by Фокус 14:23
14:23

На денешната прес-конференција, на која лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ја објави 14-та бомба, истакна и дека премиерот Никола Груевски му правел притисок на министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, да потпише незаконска одлука за промена на фасадите на ЕВН и Сити галери, во барок.

„Од разговорот меѓу Груевски и Јанакиески ќе видите на какви мака е ставен министерот од страна на премиерот, кој го убедува да постапи незаконски“, истакна Заев.

- Advertisements -

Во разговорот, пак, цело време премиерот Груевски му вели на министерот дека нема да одговара, зошто требало да издаде само мислење за техничка грешка, а ќе одговарал оној што ќе потпишел и ќе го прифател мислењето.

Поврзани новости