Заев: Ден Дончев ми ја даде снимката

by Фокус 10:52
10:52

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на денешното рочиште изјави дека Ден Дончев лично му ги дал снимката и документите околу спорната продажба на „Македонска банка“. Заев и го испрашуваше Груевски, кој одговараше во својство на сведок.

Заев пред пет месеци обвини дека премиерот Груевски лично ја продал „Македонска банка“, на српскиот бизнисмен Јовица Стефановски – Нини. Наводно, според тврдењата на СДСМ, при продажбата, премиерот добил 1,5 милиони евра во кеш.

- Advertisements -

За ваквото обвинување премиерот поднесе тужба против Заев, со која му бара 500.000 евра обештетување.

Лидерот на СДСМ, меѓудругото се интересираше дали Груевски ја слушнал снимката, по што овој потврди, а Заев се интересираше и дали гласот на снимката е на премиерот.

– Одговорот го дадовме во партиското соопштение истиот ден – одговори Груевски.

Премиерот, на прашање на Заев, негираше дека договарал продажба на Македонска банка со Ден Дончев, кој во тоа време бил генерален секретар на ВМРО ДПМНЕ.

Поврзани новости