Во Москва се урна хеликоптер што го користел и Путин

by Fokus

Хеликоптер кој е дел од флотата со највисоки руски функционери, вклучително и претседателот Владимир Путин, наводно се урнал при слетувањето во близина на Москва.

Хеликоптер Мил Ми-8 удри во земја при слетување на меѓународниот аеродром Внуково, во близина на главниот град на Русија, во петокот, објави руската државна новинска агенција Интерфакс.

Авијациското издание „Aerotime Hub “објави дека хеликоптерот му припаѓал на рускиот специјален одред, кој управува со летала што се користат за транспорт на руски владини претставници.

Рускиот телеграм канал „Mash “објави слика на која наводно се гледа хеликоптер со зборовите „Русија“ на него и очигледно отсечени лопатки на роторот на опашката.

„Според нашите информации, станува збор за „Mi-8MTV-1“, произведен во 2013 година, кој може да превезе 22 патници“, пишува на Телеграм.

Хеликоптери често го транспортираат Путин низ Русија, дополнувајќи ја неговата флота од „Ил-96“ и други авиони.

Интерфакс соопшти дека тешкото слетување би можело да биде предизвикано од лошо време или дефект на опремата. Украинската новинска агенција „Украинска правда“ објави дека се работи за пилотска грешка.

Поврзани новости