Вучиќ: Србија нема да го признае Косово по никоја цена

by Fokus

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ ѝ се обрати на јавноста по седницата на Советот за национална безбедност и средбата со Србите од Косово и Метохија. Една од темите на седницата на Советот за национална безбедност беше и одбивањето на косовскиот премиер Албин Курти да ги одржи изборите на Косово и Метохија.

– Денеска имавме неколку средби. Прво, разговаравме за сите политички, економски и социјални аспекти на украинската криза. Споделивме нови задачи. Со најдобра верба дека можеме да ги ублажиме сите последици од најтешката криза што го зафати светот од Втората светска војна. Се договоривме да купиме нова количина нафта за нашите стратешки резерви, договоривме нова количина млеко во прав што штотуку тргува од една од земјите на Европската унија, илјадници тони. Разговаравме за одлуката на Албанците да не дозволат одржување на изборите на 3 април и сите последици од таквиот чин. Не е само прашање дали Србите од Косово и Метохија ќе можат да гласаат или не, или кој би добил најголема поддршка, прашање е на безбедноста, политичкиот опстанок и постоењето на тие луѓе. Сакам да ве информирам што направивме, рече претседателот.

Како што вели, суштината е кој бара од таканаречените косовски власти да организираат избори под покровителство на ОБСЕ.

-Прифативме да уфрлиме да се праша Косово за соработка, да му овозможи на ОБСЕ да работи, да назначи офицер за врска за српската влада. Сакаа да стават „српската влада бара од косовската влада“. Знаеме дека тоа не значи признавање, бидејќи Србија по секоја цена нема да ја признае независноста на Косово. Прифаќавме безброј компромиси, но тие побараа само една работа Србија да ја признае независноста на Косово, а ние тоа нема да го прифатиме по никоја цена, бидејќи ниту еден глас и ничија моќ не е толку важна, државата ни е најважна, рече Вучиќ. .

Поврзани новости