Вучиќ: Непотребно убиени тројца Срби од Косово, двајца се тешко ранети

by Fokus

– Ова е секако еден од најтешките денови за нашата земја . Им се извинувам на граѓаните што не можевме да го направиме тоа порано, бидејќи, како што знаете, од 1999 година немаме ефективна контрола над Косово и Метохија. И ни требаше долго време да истражиме што се случило, што се случило утрово, во текот на попладневните часови, за да можеме да ја соопштиме вистината. А од друга страна да го подготвиме теренот за носење соодветни одлуки, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ во обраќањето до јавноста.

-Според нашите информации, тројца Срби се убиени од КиМ, двајца од снајперски оган од голема далечина, непотребно двајца се тешко ранети и се претпоставува дека е убиено и четврто лице, додаде Вучиќ.

Тројца напаѓачи беа убиени, а петмина беа уапсени по ноќната престрелка на северот на Косово, кога, според полициската управа во Приштина, еден полицаец беше убиен, а друг беше ранет. По конфликтот на влезот во Бањска, напаѓачите упаднале во дворот на манастирот, од каде наводно продолжиле да разменуваат оган со полицијата.

Блокиран е влезот во селото од магистралниот пат Косовска Митровица-Лепосавиќ, како и сообраќајот на административните премини Јариње и Брњак. Од правецот на Бањска на главниот пат се слушаат спорадични пукотници

Поврзани новости