Вучиќ го посети Србинот кој беше ранет во судирите на северот на Косово

by Fokus

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во болница го посети Драгиша Гаљак, кој беше ранет во немирите на Косово и Метохија.

„Драгиша Гаљак, Србинот кој беше тешко ранет од полицијата на Курти, успешно се опоравува. Му посакав добро здравје и она за што Драгиша се бореше цел живот, слобода!“, напиша Вучиќ на својот Инстаграм профил.

Гаљак поради сериозна рана на карлицата е префрлен на лекување во Белград. Неговата состојба моментно е стабилна, но се уште е сериозна, пишуваат српските медиуми.

Тој бил застрелан од зад грб од автоматско оружје во карлицата, стомакот и раката.

– Припадник на РОСУ клекнува и пука со калашников во правец на Србите кои се повлекуваат, удирајќи го Драгиша Гаљак одзади, во карлицата, стомакот и раката. Два куршуми го погодиле. Во тој момент Србите одговорија со камења и на сите други начини. На неколку места беа фотографирани снајперисти како нишанеа кон сегашните Срби, донесени од албанските специјалци. 52 Срби се повредени и побарале помош во КБЦ Косовска Митровица. Повеќе беа повредени. Тројца од нив се тешко повредени, меѓу кои и 50-годишниот Драгиша Гаљак, кој беше ранет со два куршуми од албанските специјалци – изјави Вучиќ во понеделникот.

Поврзани новости