Возачот на Ферари, Шарл Леклер е победник на трката во Формула 1 за Големата награда на Италија

by Fokus

Возачот на Ферари – Шарл Леклер победи на денешната трка во Формула 1 за Големата награда на Италија на патеката во Монца.

Ландо Норис стартуваше од пол-позицијата, но беше претекнат од Оскар Пјастри и Леклер во првиот круг. Пијастри го освои првото место, а Леклерк го освои второто место.

Леклер го искористи тоа што еднаш отиде да менува гуми, за разлика од Пјастри кој се одлучи за две патувања во боксот.

Пјастри заврши на второто место, додека Норис беше трет.

Карлос Саинц беше четврти, Луис Хамилтон заврши петти. Актуелниот шампион Макс Верстапен беше шести.

Други возачи кои постигнаа поени беа Џорџ Расел, Серхио Перез, Алекс Албон и Кевин Магнусен.

Верстапен е на првото место во генералниот поредок со 303 бодови, Норис е втор со 241.

Ред Бул е на првото место во конкуренција на конструктори, со 446 бодови, додека Мекларен е втор со 438.

Следната трка ќе се вози на 15 септември во Азербејџан.