Во Вашингтон уапсена Русинка под сомнение за шпионажа

by fokus

Русинката Марија Бутина, која живее во Вашингтон е уапсена и обвинета за завера со цел да дејствува како агент на руската Влада.

Според Министерството за правда на САД, Бутина развивала односи со американски граѓани и се инфилтрирала во политички групи.

Бутина (29) наводно работела под контрола на неименуван висок претставник во руската Влада.

Таа е уапсена во неделата и е во притвор, а сослужувањето е закажано за утре.

Поврзани новости