Во Струмица ќе се поделат над 3.000 порции грав

by Fokus

Денес во Струмица ќе бидат поделени над 3.000 порции посен грав. Настанот се случува во рамките на карневалските свечености и е познат како чист понеделник, првиот ден од Велигденските пости.

Посниот грав се служи секоја година, традиционално на градскиот плоштад и редовно има илјадници присутни гости. Ручекот на отворено е во организација на Организациониот одбор на Струмички карневал.

Големиот казан во кој се приготвува гравот уште од раните утрински часови бил поставен на плоштадот во Струмица и биле ангажирани неколку готвачи.

В.К.

Поврзани новости