Во Србија пристигнуваат 40.000 вакцини од Фајзер

by Fokus 08:18
08:18

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека повеќе од 40.000 вакцини од Фајзер ќе пристигнат денеска во Србија, а дека вакцината од АстраЗенекa се очекува да пристигне до крајот на неделава.

-Има доволно вакцини и ќе ги има за сите граѓани кои сакаат да се вакцинираат, рече таа, додавајќи дека 11 проценти од возрасните граѓани ја примиле првата доза на вакцина досега, а скоро три проценти втората и дека се очекува до крајот на февруари околу 20 проценти од возрасните граѓани да ја добијат барем првата доза на вакцина.

- Advertisements -

Брнабиќ најави дека освен вчерашните над 4.000 вакцини, Србија за две недели ќе и даде нови 4.000 вакцини на Северна Македонија. Таа рече дека солидарноста е најважна сега и дека Србија ќе им помогне на сите на кои може да им помогне.

Поврзани новости