ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе одлучи дали ќе се врати во Собранието

by Fokus

Дали пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе се вратат во Собранието, ќе одлучува вечерва партијата на седниците на Извршниот и на Централниот комитет.

ВМРО-ДПМНЕ пред три месеци одлучи да не учествува во работата на Собранието бидејќи 12 отсто од нејзините пратеници биле во притвор. Лидерот Христијан Мицкоски тогаш најави дека ќе се вратат во Парламентот откако ќе бидат ослободени од притвор нивните шест патеници.

Поврзани новости