ВМРО-ДПМНЕ: СЈО имаше политички настап

by Фокус

Специјалното јавно обивнителство денеска имаше политички настап на кој прозва поголем број на лице, оцени владејачката ВМРО-ДПМНЕ откако специјалните јавни обвинителки, предводени од Катица Јанева, објавија дека се покрената е истражна постапка за повеќе сегашни и поранешни функционире и службеници, кои правеше изборен криминал во корист на владејачката партија.

„Функционерите на партијата кои индиректно беа осудени на прес конференцијата на обвинителството немаат сторено никакво кривично дело и тоа ќе го докажат во понатамошната постапка – стои во соопштението на ДПМНЕ.

Од владејачката партија порачаа дека секоја институција мора да се делува исклучиво во согласност со уставот и законите и нема да поддржат СЈО да излезе надвор од своите надлежности.

Поврзани новости