Влада: Потрошени се само 100 евра за промовирање на референдумот

by fokus

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерката Радмила Шекеринска, министерот за надворешни работи Никола Димитров и министерот за дијаспора Едмонд Адеми потрошиле само 100 евра за промовирање на предностите доколку се гласа на референдумот на 30 септември за поддршка на договорот од Преспа, велат од Владата на РМ за Сител.

Овие пари му биле платени на Фејсбук за да се рашири достапноста на нивните статуси до што е можно поголема публика на социјалните мрежи.

Од таму велат дека не се потрошени пари од државниот буџет за рекламирање и промоција и досегашните пари за секаков тип на активности во врска со референдумот се финансирани од партиската каса.

Од Владата на РМ уште вчера потврдија дека ќе ја предводат медиумската кампања за што поголема излезеност за граѓанско изјаснувањ

Поврзани новости