(ВИДЕО) Шолц исвиркан на митинг: Ти поттикнуваш војна, лажго си и бандит!

by Fokus

Германскиот канцелар Олаф Шолц беше исвиркан на политички митинг во градот Фалкензе и обвинет за поттикнување војна, пишува германскиот весник „Билд“.

Според она што може да се забележи на видео снимка, група луѓе го исвиркуваат говорот на Олаф Шолц, нарекувајќи го „лажго“ и „бандит“.

На говорницата во овој германски град излезе и премиерот на Бранденбург, Дитмар Воидке, кој се обиде да ја смири толпата, но незадоволните граѓани продолжија со навредливите слогани:

Поврзани новости