(Видео) Позната блогерска двојка доживеа хорор во Индија: ги истепале и ограбиле, а жената ја силувале

by Fokus

Шпанската блогерска двојка Винсенте и Фернанда, кои биле на патување со мотор во Индија, на социјалните мрежи објавија дека група мажи ги нападнале, ги ограбиле и ја силувале Фернанда.

Тие на 1 март објавија видео на кое се гледаат со модринки и отоци на лицето, а и двајцата изгледаат потресено. Тие за шпанските медиуми изјавија дека биле нападнати во областа Думка во индиската држава Џарканд, популарна туристичка дестинација.

Таму застанале на пат кон Непал да се одморат и поставиле шатор во близина на пазарот Хансдиха. Кога заспале, тврдат дека седум млади момчиња упаднале во шаторот и ги нападнале.

„Седум мажи ме силуваа. Нè тепаа и ограбија иако не зедоа многу работи бидејќи нивната намера беше да ме силуваат“, рекла Фернанда на шпански на видеото додавајќи дека им се заканувале оти ќе ги убијат.

„Нè совладаа. Ми ставија нож на вратот и ми рекоа дека ќе ме убијат“, вели Винсенте во едно од видеата. „Фернанда беше силувана. Седум од нив. Седум луѓе“, додаде тој.

Устата ми е скршена, но Фернанда помина полошо од мене. Ме удрија со кацига во главата“, вели Винсенте во едно од видеата, кои подоцна беа избришани од социјалните мрежи.

Полицијата во Думка им соопштила на новинарите дека шпанската двојка била пренесена на лекување во локалната болница. „Двојката зборуваше мешан шпански и англиски јазик, па патролниот тим на почетокот не ги разбра. Но, тие изгледаа видно потресено и беа поврдени, па беа однесени на лекување“, изјавија од полицијата додавајќи дека потоа им го спомнале наводното силување на лекарите.

Полицијата подоцна додала дека уапсила четворица мажи, а сè уште трага по уште тројца. Нивниот идентитет сè уште не е познат, но се знае дека се трага бидејќи ја претепале Фернанда. Силувањето не се споменува.

Би-би-си стапи во контакт и со бразилската амбасада во Индија, која соопшти дека Фернанда, која има двојно бразилско-шпанско државјанство, и Винсенте биле жртви на сериозен напад. Од Амбасадата изјавија за Би-би-си дека ѝ се јавиле на жената преку локалните службеници, како и преку шпанската амбасада, бидејќи парот користел шпански пасоши за да влезе во Индија.

Винсенте и Фернанда се познати на социјалните мрежи по каналот Vuelta Al Mundo En Moto („Околу светот на мотор“) и поминале во повеќе од 60 земји откога го почнаа своето патување околу светот од Барселона пред пет години.

Со своите мотоцикли поминале 170.000 километри. Тие се амбасадори на мотоциклите КЛМ, а имаат над 122.000 следбеници на „Инстаграм“, каде што ги документираат своите патувања.

Поврзани новости