(ВИДЕО) Пожарот кај Ајватовци надвор од контрола, му се заканува на селото

by fokus

Центарот за управување со кризи вечерва извести дека пожарот над скопското село Ајватовци е надвор од контрола. Зафатена е голема површина од 30 хектари, а поголем дел е зимзелена шума.

-Поради ветрот, постои опасност пожарот да се прошири кон селото Ајватовци. Пожарникарите се обидуваат да го локализираат пожарот да не се движи кон селото, велат од ЦУК.

 

Поврзани новости