(Видео) Објавени снимки од дрон: Мариупол е разрушен

by fokus

Доцна синоќа се објавени сателитски снимки од источен Мариупол на коишто се гледаат пожари и разрушени згради, а украинскиот батаљон Азов објави снимки од дрон на кои се гледа колку е разрушен украинскиот град.

Цивилите повеќе од две недели се заробени во овој црноморски крајбрежен град којшто е опкружен со руските сили и во коишто залихите со храна се прикрај, објавија украинските власти.

Од почетокот на руската инвазија во овој град загинаа повеќе од 2.500 жители.

Мариупол многумина го сметаат за симбол на украинскиот отпор. Од почетокот на војната во регионот Донбас во источна Украина во 2014 година, градот одбрани неколку обиди на проруските сепаратисти да ја преземат власта, пренесува ДПА.

Поврзани новости