(ВИДЕО) ОАЕ погодени од најсилните врнежи во последните 75 години

by Fokus

Поројни дождови ги зафатија Обединетите Арапски Емирати, поплавувајќи ги главните автопати и ги прекинаа летовите на меѓународниот аеродром во Дубаи – по она што тамошната влада го опиша како најсилните врнежи во последните 75 години.

Дождовите почнаа во понеделникот навечер и до синоќа го натопија пустинскиот град Дубаи со просечна количина дожд што ја добива за една и пол година.

Во просек, 94,7 милиметри – или 3,73 инчи – дожд годишно паѓаат на меѓународниот аеродром во Дубаи, најпрометниот во светот за меѓународни патувања и центар за долги релации Emirates.

Некои области во внатрешноста на ОАЕ забележаа повеќе од 80 мм дожд во вторникот од 24 часа до 8 часот наутро, приближувајќи се до годишниот просек од околу 100 мм.

Дождот е невообичаена појава во ОАЕ, на сушниот Арапски Полуостров, но повремено се појавува во текот на постудените зимски месеци.

Домовите беа поплавени, а возилата беа напуштени на патиштата низ Дубаи бидејќи властите испратија камиони-цистерни на улиците за да ја испумпуваат водата. Многу патишта и други области немаат одводнување поради недостаток на редовни врнежи.

Поврзани новости