(ВИДЕО) Навивачите на Холандија го обоија Дортмунд во портокалово пред полуфиналето со Англија

by Fokus

Холандија и Англија вечерва од 21 часот ќе го играат полуфиналето на Европското првенство во Дортмунд.

Англија е благ фаворит, иако не се истакнаа на овој турнир.

Англичаните со подобро изведување на пенали ги прескокнаа Швајцарците во осминафиналето, а Холандија со пресврт ја елиминираше Турција.

Пред дуелот навивачите на Холандија го преплавија германскиот град Дортмунд.

Ова не е случај само за полуфиналето, туку тие направија неверојатна атмосфера речиси пред секој натпревар на својата репрезентација.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by B92 Sport (@b92.sport)

Тие го „окупираа“ градот и она што може да се види е само нивната препознатлива портокалова боја.

Репрезентациите на Англија и Холандија во својата историја досега одиграле 22 дуели.

Холандија победи на седум, Англија на шест дуели, додека девет натпревари завршија нерешено.

Победникот од натпреварот Холандија – Англија ќе игра во финалето на ЕП против Шпанија, која синоќа во првото полуфинале ја победи Франција со резултат 2:1.

Финалето е закажано за в недела од 21 часот во Берлин.

Поврзани новости