(ВИДЕО) ЕУРО 2024: Србија во 95 минута извлече бод против Словенија

by Fokus

Во второто коло во групата Ц на Европското првенство во Германија на „Алијанц арената“ во Минхен го гледавме еден од најдраматичните натпревари на турнирот.

Словенија и Србија завршија нерешено 1:1. Словенците поведоа кога Жан Карничник погоди во 69. минута, но Србите израмнија преку Лука Јовиќ буквално во последните секунди од играта, во 95. минута.

Во првиот половина час на теренот имаше само една екипа Словенија. Србите немаа одговор на пресингот, додека Словенците беа многу вертикални кога ја освојуваа топката и беа молскавично брзи во опасните области.

Во 8. минута Јан Млакар промашува одлична прилика. Поранешниот играч на Хајдук пресече од втор план, избива пред Предраг Рајковиќ, но тој шутираше ниско од агол и српскиот голман го одбрани ударот со нога.

Од друга страна, Јан Облак „одмораше“ до 28. минута кога Србите првпат стрелаа кон неговиот гол. Во 37. минута ја видовме најголемата прилика на првото полувреме.

Тими Макс Елшник се ослободи од својот чувар со брилијантен потег и од околу 15 метри силно ја погоди стативата.

Пред крајот на првото полувреме, Александар Митровиќ фантастично го скроти центаршутот и беше 1 на 1 со Облак, кој со нога му го одбрани ударот.

И покрај одличната игра и огнената атмосфера на трибините, каде двете навивачки групи гласно ги бодреа своите тимови, на паузата беше 0:0.

Веднаш на стартот од вториот дел Облак повторно го запре Митровиќ, кој со Душан Тадиќ ја разигра одбраната на Словенија и повторно беше пред голот, но словенечкиот голман мајсторски одбрани.

Во 69. минута одлична игра на крајот беше крунисана со гол. Карничник му ја одзеде топката на Мијат Гачиновиќ, тргна во контранапад и втурна напред.

Топката отиде во левото крило до Елшник, кој ја смести на втората статива, а Карничник таму го плати својот труд и во бегство ја заби топката во мрежата.

29-годишниот бек Целје го постигна својот втор гол за националниот тим. Словенците влегоа во екстаза на трибините, а за малку беа замолчени од Митровиќ, кој неколку минути подоцна од тешка позиција ја погоди гредата.

Се чинеше дека се оди кон историска победа на Словенија, која избраниците на Матјаж Кек ќе ги доближеа на чекор до нокаут фазата, но во 95. минута Србија доби корнер.

Напред тргна и голманот Рајковиќ, а центаршутот на Иван Илиќ, напаѓачот Лука Јовиќ го одби во мрежата и погоди за 1:1.

Поврзани новости