Вељаноски: За станување од столчето ќе почекате малку, таа желба не ја исполнувам

by fokus 12:30
12:30

Александар Кирацоски на денешното осмо продолжение на собраниската конститутивна седница го повика на одговорност претседавачот Трајко Вељаноски, истакнувајќи дека тој е клучот за разрешницата на кризата.

-Ако работеше деловнички, зборот на 90 отсто од пратениците ќе им беше одземен, точката ќе беше завршена, ќе изберевме претседател, па дури и нова влада на Македонија. Затоа господине Вељаноски или работете во интерес на граѓаните или напуштете ја таа фотеља, побара Кирацовски.

- Advertisements -

Вељаноски му одговори дека немал право да го ускратува правото на говор на пратениците и наведе дека за реплика на говорот на пратеникот Крсто Мукоски се пријавиле 70 пратеници.

– А за станување од столчето ќе почекате малку, таа желба не ја исполнувам , рече Вељаноски.

Поврзани новости