Утре протестен перформанс пред МРТ

by Фокус 20:04
20:04

Платформата за граѓанска политика „Ајде“, утре во 12 часот, ќе одржи протестен перформанс пред Македонската радиотелевизија за да го покажат  револтот од начинот на кој таа известува и за да и порачаат дека таа е должна да биде сервис на сите граѓани, а не владин мегафон.

На настанот свои говори ќе одржат новинарите и граѓански активисти Зоран Бојаровски, Сашка Цветковска, Инес Ефремова, Јана Коцевска и Билјана Бејкова. Тие ќе говорат за слободата на изразување и слободата на медиумите, должноста на МТВ да биде сервис на сите граѓани и да дава простор на различни мислења, како и за пропагандата која се спроведува преку Јавниот сервис.

- Advertisements -

Вчера пак, група граѓани одржа протестен перформанс пред телевизија Сител, откако на снимките од четвртата објавена „бомба“ од страна на претседателот на СДСМ Зоран Заев, уредникот Драган Павловиќ- Латас вели дека вестите на неговата телевизија се пропаганда на ВМРО-ДПМНЕ и дека од дванаесет прилози, седум биле нарачани.

 

Поврзани новости