Утре ќе има одлука дали Асанж ќе биде екстрадиран во Америка

by fokus

Високиот суд во Лондон утре ќе донесе пресуда дали основачот на Викиликс Џулијан Асанж може да поднесе жалба против екстрадицијата во САД.

„Тоа е тоа. Одлуката ќе биде донесена утре“, напишала неговата сопруга Стела Асанж на социјалната мрежа „Х“, пренесува Ројтерс.

САД бараат екстрадиција на Асанж поради објавувањето на тајните воени досиеја во 2010 и 2011 година, а Врховниот суд на ОК одлучи дека Асанж треба да биде екстрадиран, отфрлајќи ги тврдењата дека тој може да изврши самоубиство во американски затвор поради лошо ментално здравје.

Асанж во САД е обвинет за 17 точки за шпионажа, а доколку биде осуден може да добие и до 175 години затвор, според тврдењата на неговите адвокати. Американските обвинители, меѓутоа, тврдат дека казната нема да биде подолга од 63 месеци.

Во 2010 година, порталот на Асанж „Викиликс“ објави видео од американската армија, на кое се гледаат десетици луѓе убиени во напад на хеликоптери „Апачи“ во Багдад во 2007 година, меѓу кои и двајца новинари на Ројтерс.

Поврзани новости